Tallinna Kunstihoones: kuraatoriprojekt VAIKNE REVOLUTSIOON

Vaikne revolutsioon




Kuraator: Anu Juurak
Kujundaja: Andres Tali

Projektijuht: Jaanika Okk
Assistent: Katrin Repnau


Näitusel osalevad kunstnikud:

Thomas Broomé (Rootsi), Petteri Cederberg (Soome), Renato Garza Cervera (Mehhiko), Ulvi Haagensen   (Austraalia/Eesti)IC-98 (Soome), Flo Kasearu (Eesti), Alice Kask (Eesti), Eve Kask (Eesti), Natasja Kensmil (Holland), KIWA (Eesti), Liisa Kruusmägi (Eesti), Marko Mäetamm (Eesti), Kristina Norman (Eesti), Jaanika Peerna (Eesti/USA), Dan Perjovschi (Rumeenia), Aam Solleveld (Holland), Aline Thomassen (Holland), Ralf Ziervogel (Saksamaa)


Tallinna Kunstihoones
31.7. - 9.9.2012



Tallinna rahvusvahelise joonistustriennaali kuraatoriprojekt „Vaikne revolutsioon“ käsitleb kaasaegset ühiskonda saatvaid paineid ja lootusi ning populariseerib joonistamist nüüdiskunsti kontekstis.

Elame muutuste ja määramatuse ajastul. Veel mõni aeg tagasi räägiti kultuuris võimutsevast postmodernismist, poliitikas ja majanduses troonivast liberaalsest kapitalismist ning sotsiaalses sfääris tooni andvast heaoluühiskonnast. On jõutud arusaamiseni, et varasemal perioodil määratletud postmodernism on lõppenud või sügavas kriisis: multikultuurilisuse ja identiteedi diskursust varjutab globaliseeruv kreoolistumine; kultuuriline relativism ja dekonstruktsioon on asendunud metamodernistliku universaalsusega.

Tehnoloogia on dramaatiliselt muutnud viisi, kuidas kogeme tegelikkust ja suhtleme maailmaga. Me tajume füüsilist distantsi ja geograafilist mõõdet üha vähem takistuse ja eraldusjoonena. Füüsilise ruumi kõrval toimib ka virtuaalsus avaliku jagatud ruumina, mis koondab, vahendab ja paljundab suhtlust ning kõikvõimalikku informatsiooni igal hetkel hoomamatult paljudes suundades ja maailm muutub inimese tajus üha väikesemaks. Neid protsesse on kümnetes kordades kiirendanud ning võimendanud digitaliseerunud massikultuur.

Elame märkidest küllastunud kultuurimaastikul luues uusi eneseväljenduse ja suhtlemisviise. Reisimine, kultuurivahetused ja ajaloo ümberhindamine pole mitte ainult aktuaalsed teemad, vaid tähistavad ka märkimisväärseid muutusi meie maailmapildis ja nendega kohanemisel. Veelgi üldisemalt, globaliseerunud taju ja ettekujutus vajavad uut tüüpi esitusi ja kunstiteoseid. Joonistamisest on selles uues määramatuse kontekstis saanud kunstnike eriline lemmik.

Joonistamise tagasitulekut sõltumatu ja iseseisva meediumina on kunstimaailmas kutsutud „vaikseks revolutsiooniks”, mis algas 1960-datel, kui kukutati kunstiteose kavandamise ja (õilsasse tehnikasse viimise ehk) lõpetamise diskursus. See muutus on asetanud joonistamise meetodi nii kunstiteose kui näitusetegevuse dekonstrueerimise keskpunkti ja näidanud teed, kuidas kunsti võiks mõista. Kunstnikud on alati hinnanud joonistamises seda, et joonistus pole kunagi valmis ja et see väljendab tegemise protsessi ennast.

Tänapäeval lähenetakse kunstile kui laiendatud mõtteprotsessile, väärtustatakse privaatset ja subjektiivset. Kunst on eksperimenteeriv ja analüütiline, töötatakse mitmekesiste kultuuride, žanride ja meediavormidega ning nende vahel. Tõlgitakse ühest sotsiaalsest vaatepunktist, materjalist ja keelest teise, uuritakse, mis on peidus ikooniliste imidžite taga, kommenteeritakse poliitilisi meediasündmusi.

Elame muutuste ja määramatuse ajastul. Näitus Vaikne revolutsioon / Silent Revolution tegeleb lootuste ja painete teadvustamisega nii ühiskondlikul kui personaalsel tasandil, analüüsib ja demüstifitseerib psühholoogilisi ja semiootilisi mehhanisme.

Erinevate teemade väljatoomiseks kasutatakse näitusel metafoorina eesti kunstiajaloo tuntuima joonistaja ja kosmopoliitse maailmakodaniku Eduard Wiiralti teoste pealkirju Põrgu (1930-32), Melanhoolia (1933) ja Noor araablane (1940). Loodetavasti aitab ajaline telg võrdlusmomendina külastajatel paremini mõista nii hetkel käimasolevate protsesside uudsust kui ka universaalsust.


Anu Juurak




Toetajad : Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu nõukogu, Hollandi Kuningriigi Suursaatkond, Rootsi Suursaatkond, Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond, Swissôtel, Nordic Hotels


Näitus jääb Tallinna Kunstihoones avatuks 9. septembrini.
Tallinna Kunstihoone
Vabaduse väljak 6
Avatud kolmapäeval 12-20, neljapäevast reedeni 12-18
Piletiinfo kodulehel: www.kunstihoone.ee


Fotod: Ulvi Haagenseni installatsioon "Unelmate köök". Iga kolmapäev kell 12.00 on Ulvi Haagensen Tallinna Kunstihoones näitusel kohal ja joonistab oma Unistuste kööki edasi.